CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Math Skills Lesson Plan: It’s All Fun and Games
Posted by SM Bruner on
In this math skills lesson plan, which is adaptable for grades 3-12, students work collaboratively to research selected math skills. Students then create, play, and assess a math game that is designed...