Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”1

Comparing Unit Rates Lesson Plan: Unit Rates

Posted by jglassman on

In this middle school lesson plan students use an interactive simulation called Unit Rates to  compare prices by identifying multiplicative relationships....

Projectile Investigation Lesson Plan: Projectile Motion

Posted by jglassman on

In this middle school lesson plan, students use an interactive simulation called Projectile Motion to design and conduct their own experiment....

Word Problem Lesson Plan: Riddle Books Game

Posted by jglassman on

This lesson plan, adaptable for grades 3-8, features Riddle Books, a math game that challenges students to solve algebra word problems by constructing visual models, and deriving equations from those ...

Equal Splitting Lesson Plan: Slice Fractions Game

Posted by SM Bruner on

In this lesson plan which is adaptable for grades 2-5, students use BrainPOP resources (including an online game) to explore equal parts, equal splitting, fractions, equivalent fractions, and other ma...

Ratios Lesson Plan: Ratio Rumble Game

Posted by SM Bruner on

In this ratios lesson plan, which is adaptable for grades 3-8, students explore ratios and proportions using an online math game called Ratio Rumble. Students will identify ratios when used in a varie...

Math Skills Lesson Plan: It’s All Fun and Games

Posted by SM Bruner on

In this math skills lesson plan, which is adaptable for grades 3-12, students work collaboratively to research selected math skills. Students then create, play, and assess a math game that is designed...